Sylwetki muzyków zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua

Przedstawiamy sylwetki muzyków niedzielnego wydarzenia w Budrach realizowanego w ramach projektu "Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur".
Solistką zespołu będzie Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran.

W 2002 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Brygidy Skiby. W latach 2000-2001 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2002 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznychw zakresie wokalistyka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W czasie studiów brała udział w licznych koncertach: kameralnych, symfonicznych, spektaklach operowych (realizacja partii Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, partii Paminy w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta) i operetkowych (partia Rozalindy w „Zemście nietoperza” J. Straussa) W 2002 roku wystąpiła w Filharmonii Pomorskiej pod dyr. Z. Rycherta w partii solowej sopranu wykonując „Requiem” W.A. Mozarta. Od 1999 roku bierze udział w licznych mistrzowskich kursach prowadzonych przez wybitnych śpiewaków m.in. Marię Fołtyn, Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską, Fedorę Barbieri, Jadwigę Rappe, R. Werlińskiego, B. Makala, Jadwigę Rappe czy Bożenę Betley. Po studiach kontynuuje działalność artystyczną, uczestniczy w różnych przedsięwzięciach muzycznych m. in.: w koncertach kameralnych i symfonicznych. Występuje w wielu ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą z recitalami muzyki kameralnej, realizuje dzieła oratoryjno-kantatowe oraz operowe (partia Micaeli w „Carmen” G. Bizeta, partia Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta oraz partia Madame Butterfly w „Madame Butterfly” G. Pucciniego).
Brała udział w muzycznych festiwalach m.in.w "Olsztyńskich Koncertach Organowych" , w Festiwalu „O Warmio moja miła" Feliksa Nowowiejskiego w Jonkowie, w Międzynarodowym Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Klasztorze OO. Cystersów w Jędrzejowie,
w Letnich Koncertach Muzyki Wokalnej -„Varmia Gaudet et Cantat” w Ramsowie, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, w "Świętolipskich Wieczorach" w Bazylice p.w. Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce, Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej w Pruszkowie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku oraz w Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii.
Ma w repertuarze wiele pieśni zarówno polskich kompozytorów jak i obcych, liczne arie operowe, operetkowe czy musicalowe, w tym prawykonania . Posiada w dorobku płyty CD w tym prawykonanie („25 Polskich pieśni ludowych z Warmji” Op.28 nr 1 - F. Nowowiejskiego) oraz nagrania dla TVO, TVP3 oraz Radia Olsztyn z muzyką klasyczną i rozrywkową.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Ponadto, Ewa Alchimowicz-Wójcik pracuje jako pedagog śpiewu i emisji głosu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie i w Policealnym Studium Aktorskim im. A. Sewruka w Olsztynie.

Koncert zespołu „Pro Musica Antiqua” organizowany jest przy wsparciu Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich jako zadanie pn.: „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur” realizowane przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego pod patronatem Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Tekst i foto: http://promusica.info.pl/pl/pro-musica-antiqua