19 kwietnia 2024
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz

Barwy Jesieni na XI Koncercie Pieśni Wielkopostnych w Kowalach Oleckich - 2015

Podczas XI Koncertu Pieśni Wielkopostnych wśród licznego grona przybyłych artystów zaprezentował się również nasz zespół - "Barwy Jesieni". Zapraszamy do artykułu oraz zdjęć zamieszczonych przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach OlPodczas XI Koncertu Pieśni Wielkopostnych wśród licznego grona przybyłych artystów zaprezentował się również nasz zespół - "Barwy Jesieni". Zapraszamy do artykułu oraz zdjęć zamieszczonych przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

"W niedzielę, 15 marca 2015 roku w Kowalach Oleckich już po raz jedenasty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym udział wzięły zespoły, kapele oraz śpiewacy ludowi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przedsięwzięciu od ponad dekady przyświecają takie cele, jak: popularyzacja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, mającej ewidentnie charakter niszowy, a także przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W tegorocznej odsłonie koncertu udział wzięło jedenaście zespołów oraz solista Józef Sinderewicz. Artyści, którzy wystąpili podczas koncertu, w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęły występy miejscowych grup folklorystycznych Prząśniczek oraz Jarki, a także śpiewaka ludowego Józefa Sinderewicza z Monet. Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda z Filipowa, Zajączkowiaki oraz Bakałarz z Bakałarzewa, Rominczanie z Dubeninek, Orzyszanki z Orzysza, Barwy Jesieni z Budr, a także Familia ze Świętajna.

- W Koncertach Pieśni Wielkopostnych udział biorę od samego początku ? mówi Józef Sinderewicz z Monet. ? Ważne jest to, by spuścizna naszych ojców przetrwała kolejne dziesięciolecia. Jedni uznają ją za mało atrakcyjną, będą ją krytykowali i nią wzgardzali, inni zaś będą się do niej odnosili z należnym szacunkiem. Głęboko wierzę w to, że tradycje naszych ojców będą kontynuowane.

Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię
i słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Za tę szczególną troskę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego wykonawcom podziękował dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karol Czerwiński.

Koncert został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich." (artykuł autorstwa Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich, pobrano z: https://www.facebook.com/pages/Gminne-Centrum-Kultury-w-Kowalach-Oleckich/426995484029579?pnref=story)

Foto autorstwa Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich, pobrano z: https://www.facebook.com/pages/Gminne-Centrum-Kultury-w-Kowalach-Oleckich/426995484029579?pnref=story)