19 kwietnia 2024
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz

Wystawa Twórczości Aleksandra Słomińskiego z Dąbrówki

29 września, w niedzielę, w Dąbrówce miało miejsce niecodzienne wydarzenie - wystawa poświęcona życiu i twórczości lokalnemu artyście ludowemu - Aleksandrowi Słomińskiemu. Wydarzanie odbyło się w 45 rocznicę jego śmierci. Do Dąbrówki zjechało się wielu gości, zarówno tych miejscowych, jak i przybyłych z daleka krewnych rzeźbiarza. Całość rozpoczęła msza święta w zabytkowym kościele, celebrowana przez tutejszego proboszcza - Jarosława Balutę. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni mieli przyjemność odsłuchać nagrania sprzed lat, które uwieczniło głos i opowieści o codzienności, pracy, pasji, podróżach i życiu Aleksandra Słomińskiego. Miłym akcentem były opowieści o artyście wspominane przez jego wnuków i prawnuków. Nie można pominąć osoby Barbary Grąziewicz-Chludzińskiej (wieloletniej Prezes Fundacji Dziedzictwo Nasze), która z uporem dążyła do zorganizowania wystawy poświęconej Aleksandrowi Słomińskiemu. Pani Basia była pomysłodawczynią i kołem napędowym tego wspomnieniowego przedsięwzięcia. Wydarzenie urozmaiciły występy zespołów ludowych - rodzimych Budzewiaków oraz gości zza granicy - Królewczan z Kaliningradu. Zapraszamy do fotogalerii! Bardzo jesteśmy wdzięczni Fundacji Dziedzictwo Nasze oraz mieszkańcom Dąbrówki za serdeczną współpracę przy organizacji uroczystości.